vshapelogo

Cilt Yaşlanmasına Karşı Yapılan Önlemler

cilt-yaslanmasina-karsi-yapilan-onlemler

Cilt Yaşlanmasına Karşı Yapılan Önlemler

 

Zamanın ilerlemesinde en çok etkilenen durumlardan biri de cilt yaşlanmasıdır. Zamanla azalan hücreler ve cildi sıkı tutan bağların zamanla gevşemesi ile birlikte ciltte yaşlanma belirtileri başlamaktadır. Fakat cilt yaşlanmasını geciktirmek için kişilerin alması gereken önlemler de etkili bir tedavi yoludur. Cilt yapısına karşı yapılan önlemler arasında bol su tüketimi geçmektedir. Vücuda alınan sıvı, cildin nemlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra günlük kişisel bakım da, cilt yaşlanmasını önleme konusunda önemli bir konudur.

Gün içerisinde yapılması ilk gerekilen cilt bakımı, cildin temizliğini sağlamaktır. Cilt yapısına uygun bir sabun ile yıkanan yüz, hemen arkasından temizleme sütleri veya losyonlar ile temizlenmelidir. Çünkü herhangi bir sabun ile temizlenen yüz, tamamen temizlenmez. Gözenekleri dolduran kirlerin tamamen arınması için, temizleme losyonlarıyla da yüz yıkama aşamasından sonra temizlenmelidir. Böylelikle temizlenen cilt, kırışıklığı karşı savaşmaya başlayacak ve gözeneklerin daha fazla hava alınmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir güneş kremi ile yüz nemlendirilmeli ve güne bu şekilde başlanılmalıdır. Gün sonunda ise güne başlarken yapılan cilt temizliği aşamaları yine aynı şekilde tekrarlanmalıdır. Fakat burada yapılacak önemli bir değişim göz önünde bulundurulmalıdır. Gece uyuma sırasında cilt kendini yenilemeye başlar. Bu yüzden gece uyumadan önce, güneş kremi yerine cilt tipine uygun bir gece kremi yüze bölgesine uygulanmalıdır.

Bunun dışında, cilt yaşlanmasını önlemede alınacak olan vitamin ve mineraller de önemli bir yere sahiptir. A, B, C, D,E ve F vitaminleri de cildin kendi kendini yenileme aşamasında yardımcı bir faktördür. Minerallerin de bu koşulda önemli bir görevinin olmasıyla birlikte; demir, çinko, magnezyum ve kobalt gibi minerallerin alınması da cilt yaşlanmasını engelleyen durumlar arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Twitter FriendFeed Google +
Size Özel